Očkování? Nevěřím, že stát má mé děti raději než já.

24. 06. 2015 15:26:26
Jestliže se podíváte na mapu povinné vakcinace v Evropě, tak počtem očkování (9) se jednoznačně řadíme do bývalého socialistického bloku, zatímco v naprosté většině zemí na západ od nás povinné očkování dětí zavedeno není.

Kdy se staneme rovnoprávnou součástí západního světa v oblasti očkování? Tuto otázku jsem položil hlavnímu hygienikovi ČR a náměstku ministra zdravotnictví Vladimíru Valentovi.

Ovšem odpověď na mou otázku byla velmi vágní, a s tím, že Německo o zavedení povinného očkování prý uvažuje.

Nejsem proti očkování, ale taková odpověď, včetně řady dalších nevyjasněných otázek v této problematice, mne neuspokojuje. Je logické, že v zemích, kde se očkování pouze doporučuje a nenařizuje, jsou kladeny větší nároky jak na informovanosti pediatrů, kteří musí vše důkladně vysvětlovat, tak i na osobní zodpovědnost rodičů.

Oproti tomu na konci února letošního roku se Ústavní soud ČR usnesl, že vakcinace je nadále povinná, a ponechal v platnosti zákon, na jehož základě je porušení této povinnosti trestáno pokutou. Podobně jako ve Francii (kde jsou ale jen tři povinná očkování), byl zmíněný výrok soudu zdůvodněn tím, že cílem je minimalizace šíření infekčních nemocí v zájmu ochrany veřejného zdraví, což je nadřazeno základním právům jedince. V této souvislosti se ale vůbec nedivím, že rodičům vadí, když jim stát striktně nařizuje, jak mají se svými dětmi nakládat.

Právě to vedlo k vytvoření dvou táborů: zastánců povinného očkování, tzv. provax (farmaceutický průmysl, vědci, doktoři a jejich příznivci) a odpůrců plošné vakcinace, tzv. antivax (rodiče dětí postižených handicapem po očkování, méně vědců a doktorů a jejich příznivci). Ve skutečnosti ale nálepky nejsou důležité, hlavní je provést doopravdy objektivní výzkum a statistiky. Naprostá většina rodičů své děti totiž očkovat chce, ovšem požadují individuální (nikoli paušalizovaný) přístup a to, aby se očkovalo bezpečně.

Nechci se zde pouštět do odborných rozborů toho, z jakých účinných, pomocných a reziduálních látek se vakcíny skládají a jaké kontraindikace mohou způsobovat.

Jako senátor však rozhodně podpořím to, aby bylo právně zakotveno fungování odškodňovacího fondu v případě, že po aplikaci vakcín dojde k rozvoji autoimunitních onemocnění u dětí. Vnímám to jako povinnost státu, který plošnou vakcinaci vynucuje zákonem. Navzdory rozhodnutí Ústavního soudu totiž nevěřím, že stát má mé děti raději než já – a naopak věřím, že to tak cítí téměř všichni rodiče.

V Dobré dne 24. června 2015

Jiří Carbol

Autor: Jiří Carbol | středa 24.6.2015 15:26 | karma článku: 28.75 | přečteno: 2140x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Majová

O Kakujce, avajíčku a kouzlu netušeného.

Svět mojí vnučičky Maji je pohádka a pohádky jsou platnou částí její skutečnosti. Velikýma očima okukuje svět a nepopsaný mozek sytí a sytí. S kouzelnou přímočarostí objevuje, svět si přivlastňuje a pro nás každodenní rozsvítí

17.1.2019 v 21:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Ladislav Jílek

Křivý hřídel v Rusku a v Německu

Jedna z nejplodnějších blogerek – Libuše Palková - zde zveřejnila blog o idiomech v různých jazycích, což je věc složitá a může o tom psát jen ten, kdo jazyk důvěrně ovládá, což není můj případ.

17.1.2019 v 20:36 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 307 | Diskuse

Ladislav Jakl

Klinická smrt vlastnictví

Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.

17.1.2019 v 15:49 | Karma článku: 39.42 | Přečteno: 1217 | Diskuse

Jan Pražák

Bez podprsenky, ve vytahaným triku a v teplákách

„Honzo, tobě to můžu říct, ty se mi nebudeš smát.“ Pravila Maruška, když jsem se jí včera zeptal, proč se nad kafem a větrníkem tak hezky nakrucuje a natřásá hrudníkem. Tiše jsem přikývnul a čekal, co z ní vypadne.

17.1.2019 v 14:05 | Karma článku: 34.65 | Přečteno: 3364 | Diskuse

Libuše Palková

Podvodnice a podvodní Betlém

Je už dávno po vánocích, ale já teprve nedávno uklízela poslední zbytky vánoční výzdoby, a když jsem ukládala do krabice svůj krásný papírový Betlémek vzpomněla jsem si, že v Itálii jsem jednou viděla podvodní jesličky s Ježíškem

17.1.2019 v 11:52 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 848 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1660
Ze své podstaty jsem povahou věčný optimista, který neustále a za všech okolností věří, že dobro zvítězí a je ochotný za své přátele lidsky bojovat, i když se to třeba zrovna politicky nehodí.

Najdete na iDNES.cz