Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Očkování? Nevěřím, že stát má mé děti raději než já.

24. 06. 2015 15:26:26
Jestliže se podíváte na mapu povinné vakcinace v Evropě, tak počtem očkování (9) se jednoznačně řadíme do bývalého socialistického bloku, zatímco v naprosté většině zemí na západ od nás povinné očkování dětí zavedeno není.

Kdy se staneme rovnoprávnou součástí západního světa v oblasti očkování? Tuto otázku jsem položil hlavnímu hygienikovi ČR a náměstku ministra zdravotnictví Vladimíru Valentovi.

Ovšem odpověď na mou otázku byla velmi vágní, a s tím, že Německo o zavedení povinného očkování prý uvažuje.

Nejsem proti očkování, ale taková odpověď, včetně řady dalších nevyjasněných otázek v této problematice, mne neuspokojuje. Je logické, že v zemích, kde se očkování pouze doporučuje a nenařizuje, jsou kladeny větší nároky jak na informovanosti pediatrů, kteří musí vše důkladně vysvětlovat, tak i na osobní zodpovědnost rodičů.

Oproti tomu na konci února letošního roku se Ústavní soud ČR usnesl, že vakcinace je nadále povinná, a ponechal v platnosti zákon, na jehož základě je porušení této povinnosti trestáno pokutou. Podobně jako ve Francii (kde jsou ale jen tři povinná očkování), byl zmíněný výrok soudu zdůvodněn tím, že cílem je minimalizace šíření infekčních nemocí v zájmu ochrany veřejného zdraví, což je nadřazeno základním právům jedince. V této souvislosti se ale vůbec nedivím, že rodičům vadí, když jim stát striktně nařizuje, jak mají se svými dětmi nakládat.

Právě to vedlo k vytvoření dvou táborů: zastánců povinného očkování, tzv. provax (farmaceutický průmysl, vědci, doktoři a jejich příznivci) a odpůrců plošné vakcinace, tzv. antivax (rodiče dětí postižených handicapem po očkování, méně vědců a doktorů a jejich příznivci). Ve skutečnosti ale nálepky nejsou důležité, hlavní je provést doopravdy objektivní výzkum a statistiky. Naprostá většina rodičů své děti totiž očkovat chce, ovšem požadují individuální (nikoli paušalizovaný) přístup a to, aby se očkovalo bezpečně.

Nechci se zde pouštět do odborných rozborů toho, z jakých účinných, pomocných a reziduálních látek se vakcíny skládají a jaké kontraindikace mohou způsobovat.

Jako senátor však rozhodně podpořím to, aby bylo právně zakotveno fungování odškodňovacího fondu v případě, že po aplikaci vakcín dojde k rozvoji autoimunitních onemocnění u dětí. Vnímám to jako povinnost státu, který plošnou vakcinaci vynucuje zákonem. Navzdory rozhodnutí Ústavního soudu totiž nevěřím, že stát má mé děti raději než já – a naopak věřím, že to tak cítí téměř všichni rodiče.

V Dobré dne 24. června 2015

Jiří Carbol

Autor: Jiří Carbol | středa 24.6.2015 15:26 | karma článku: 28.33 | přečteno: 2043x

Další články blogera

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 635 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 480 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 176 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když kluci choděj s klukama a chtěj dítě….

No, když jsem si dneska přečetla titulek, že Ústavní soud dal rodičovská práva gayům, nevylítla jsem vzteky ze židle, protože by mi to bylo stejně houby platný. Jen jsem se přesvědčila v tom,

24.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 41.17 | Přečteno: 3009 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1634
Ze své podstaty jsem povahou věčný optimista, který neustále a za všech okolností věří, že dobro zvítězí a je ochotný za své přátele lidsky bojovat, i když se to třeba zrovna politicky nehodí.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.